Novi svjetski glazbeni poredak i teorije zavjere - ‘ko tu kome svira?
13.04.2020. 21:49
Que pasa cariño? Korona odnijela šalu, zatvorila birtije? Nema više ljubavi u klubu, a nema ni klubova. No, ipak iz sata u sat, iz minute u minutu zajedno se, solidarno, tresemo u strahu uz neki novi karantena session, uz neku novu pjesmu u kojoj je korona glavna junakinja ili čitamo razna proročanstva o početku kraja i konačnoj pobjedi nad nevidljivim neprijateljem, a sve to uz najpopularniji #stayathome zaključak.
Kolektivna euforija proširila se zrakom (na nesreću svih) brže od samog virusa, no nekoliko je bitnih činjenica povezanih s trenutnim funkcioniranjem glazbenika i glazbene industrije svijetu ovih dana potrebno izreći javno i raspraviti kako bi se očiti rizik od kompletnog raspada sustava smanjio na minimum. Jer, tko će nas sjebat, ako nećemo sami sebe? Zar ne?
Novi svjetski poredak i teorije zavjere. Dokle ćemo ovako? Da vam kažem nešto odmah na početku. Mislili ste da je politika kurva? Znanost je još veća kurva! Mislim da ste shvatili kako je ekipi sada došlo iz guzice u glavu da je ulaganje u znanost izuzetno bitno, no... znanost je još uvijek kurva. I to u većini slučajeva jedna siromašna, često nepovjerljiva, nepredvidljiva i izuzetno egoistična kurva. I ima deal s politikom (iznimke potvrđuju pravilo). Vjerovali vi to ili ne. I nitko, ali nitko na ovom svijetu, ni političari, ni znanstvenici, ni astrolozi, ni vidovnjaci ne znaju sa sigurnošću kada ćemo ponovno živjeti onako kako smo prije četiri-pet tjedana živjeli. Nitko ne može reći ili predvidjeti ponovno dopuštanje javnih okupljanja odnosno koncerata. Postoje raznorazne teorije, ponekad ispravne, ponekad potpuno neispravne, premda djeluju znanstveno utemeljeno. No, jedna je stvar ovdje jako bitna - one se ne bi trebale koristiti za prikupljanje klikova, pogotovo ne u specijaliziranim glazbenim medijima. Hoćemo li na koncerte sutra ili tek na jesen 2021.? Širenjem takvih informacija zapravo na veliko štetimo glazbenoj industriji. Zbog tih nekoliko tisuća klikova o tome je li neki festival otkazan, hoće li vratiti novac za ulaznice ili je sve otišlo zauvijek u pizdu materinu, dodatno se naglašava i potencira kolektivna euforija i strah koji bi na mnoge mogla poprilično negativno djelovati. Jer, samo je jedno danas sigurno, a to je da nitko ništa ne zna ni sa sigurnošću može reći. A svaka teorija iznesena senzacionalizma i klikova radi, dugoročno može nanijeti veliku štetu, prvo lokalnoj, a zatim i svjetskoj glazbenoj industriji.
A sami glazbenici? Teško je pobijediti konkurenciju i u virtualnom svijetu. Možda je sada teže nego ikad dobiti pažnju publike. Osim ako niste Dubioza kolektiv ili Severina i vrhunski ste šoumeni. Isto tako, pjesme o koroni? Previše ih je. Možda i nisu primjerene? Možda više ljudima i nije do šale? Možda smo se prezasitili svega i jednostavno trebamo čekati taj trenutak kada će nam napokon dopustiti ljudski susret, kontakt i stvaranje te konzumiranje glazbe.
Isto tako, koncertnu publiku je nemoguće zastrašiti. Ljubav prema glazbi jača je od svega. I kada nam napokon dopuste koncerte, a jednog dana sigurno hoće, svi ćemo pohrliti na njih. I kupiti ulaznice, kako bismo očuvali našu najdražu industriju. Jer, ništa, ali ništa ne može zamijeniti svirke uživo.
A znate što je opasnije od koronavirusa? Lažne vijesti i loša glazba. Loši band aidovi. A i to će proći.