Koncerti

Zagrebačka filharmonija Crveni ciklus otvorila izvedbom Brucknera

Zagrebačka filharmonija Crveni ciklus otvorila izvedbom Brucknera

Zagrebačka filharmonija Crveni ciklus Bruckner solisti

Crveni ciklus Zagrebačke filharmonije započeo je sinoćnjim koncertom u Lisinskom posvećenom Antonu Bruckneru. Na repertoaru su ovaj put bila dva uistinu monumentalna djela – 9. simfonija u d-molu i Te deum za sole, zbor i orkestar u C-duru. Uz Filharmoniju su nastupila dva poznata hrvatska zbora spojena u moćnu skupinu – Akademski zbor Ivan Goran Kovačić i Komorni zbor Ivan Filipović, pod vodstvom mo. Stefana Lana. Solistički kvartet činili su mladi pjevači – Nikolina Pinko (sopran), Tena Lebarić Rašković (alt), Bože Jurić - Pešić (tenor) i Ivan Šarić (bas). Za početak je nužno pohvaliti inicijativu Zagrebačke filharmonije da sve češće u velike projekte uključuje mlade umjetnike i studente glazbe, kako u orkestar tako i za solističke dionice te se takva praksa dosad pokazala itekako uspješnom. Ugovor o suradnji s Muzičkom akademijom dodatno pospješuje ovakav pothvat pa se nadamo da će se inicijativa nastaviti i u sljedećim sezonama.

Prvi stavak 9. simfonije dao je naslutiti da nas čeka uzbudljiva glazbena večer. Orkestar je od samog početka svirao nadahnuto i s puno entuzijazma što, vjerujem, možemo pripisati složenom i orkestralnim umjetnicima zanimljivom glazbenom jeziku Antona Brucknera. Mo. Stefan Lano pokazao se izvrsnim odabirom jer je cijelu, poprilično dugu simfoniju vodio izrazito egzaktno i koncentrirano te je zadržao mir u orkestru do samog kraja, što zasigurno nije lak zadatak kad su u pitanju djela ovakvog opsega. Održavao je izvrsnu komunikaciju, ali i autoritet nad orkestrom. Jedinu zamjerku kod izvođenja simfonije možemo uputiti sekciji limenih puhača zbog povremenih falševa koji su ipak, uzimajući u obzir cjelokupnu sliku, zanemarivi. Relativno brojna publika je, kako takvom djelu i priliči, dubokom koncentracijom počastila ovu divnu izvedbu.

Nakon pauze uslijedila je izvedba svečanog Te Deuma koji je svojevremeno i sam skladatelj zamislio kao idealan finale nikad dovršene simfonije, ali je zbog nemogućnosti da logično poveže kraj trećeg stavka simfonije i početak Te Deuma na kraju - odustao. U ovom nam se veličanstvenom djelu predstavio jednako veličanstven spoj dvaju zagrebačkih zborova – Akademskog zbora Ivan Goran Kovačić i Komornog zbora Ivan Filipović. Zvučali su moćno, ujednačeno i na visini zadatka, a posebno je potrebno pohvaliti soprane koji su bez obzira na izrazito visoku tessituru djela uspjeli odgovoriti svim zahtjevima. Unatoč nešto slabijoj dikciji u početku, zbor je do kraja ispolirao izgovor pa je bio užitak slušati ih. Isto možemo reći i za mlade soliste.

Svu je raskoš svog talenta u ovom slučaju pokazao tenor Bože Jurić - Pešić kojem je na momente dosta duboka, tenorska dionica izrazito odgovarala. Unatoč pokojoj ishitrenoj visini, vrlo je muzikalno oblikovao fraze i osim raspona pokazao i odličnu sinergiju sa sopranisticom Nikolinom Pinko. U zajedničkim su frazama djelovali kompaktno i sigurno što se ne može reći za dijelove u kojem cijeli kvartet pjeva a cappella gdje je bilo nekoliko intonacijskih nesigurnosti. Dionicu basa iznio je Ivan Šarić s vrlo sonornim i sigurnim dubinama, dok je altistica Tena Lebarić Rašković pjevala muzikalno, ali na momente dosta povučeno u odnosu na ostatak kvarteta što svakako možemo pripisati i nezgodno pisanoj dionici alta. Unatoč tome što su čak tri pjevača iz kvarteta još uvijek studenti, apsolutno su opravdali povjerenje i držali izrazito visoku kvalitetu muziciranja.

Četiri glasa ugodnih i tamnih boja pokazala su se kao izvrstan odabir za Brucknerovu glazbu pa preostaje jedino zaključiti kako su dobar izbor repertoara, doza iskustva i znanja te doza mladosti i poletnosti postala ključna formula za uspješne koncerte Zagrebačke Filharmonije u novoj sezoni.

Tekst: Martina Đurđević

Filip Bušić
Filip Bušić

Osnivač portala, urednik, fotograf, novinar, - "Where words fail, music speaks."