Vije-sti

Laurie Anderson with Sexmob – Republic of Love

photo: promo foto, credit:

Laurie Anderson with Sexmob – Republic of Love

Nakon 35 godina, u Zagreb se vraća jedna od najutjecajnijih svjetskih interdisciplinarnih umjetnica, koja će 26. svibnja 2026. izvesti performans „Republic of Love“ uz njujorški jazz-sastav Sexmob.

Zvijezda američke glazbeno-scenske avangarde Laurie Anderson je spisateljica, redateljica, vizualna umjetnica, skladateljica i pjevačica koja je već desetljećima na samom vrhu eksperimentalne glazbe i performansa. Svjetsku prepoznatljivost stekla je početkom osamdesetih godina hitom  „O Superman“, a njezini su nastupi otad sinonim za inovativnost u kojoj se kombinira govor, glazba, multimedija i napredna tehnologija.

Njezini multimedijski scenski projekti, poput „United States“, „Empty Places“, „Delusioni The End of the Moon“ stekli su kultni status, dok su njezini filmovi i instalacije prikazivani na najvažnijim svjetskim festivalima i u muzejima, od Venecije i Toronta do Smithsonianova muzeja Hirshhorn. Laurie je bila prva rezidencijalna umjetnica NASA-e, dobitnica je brojnih međunarodnih nagrada, uključujući nagrade Grammy, Medalje Stephen Hawking i Nagrade za životna postignuća Američke diskografske akademije.

Surađivala je s glazbenicima i umjetnicima kao što su Brian Eno, Philip Glass, Jean-Michel Jarre, Robert Wilson, William S. Burroughs i Peter Gsbriel, a njezina su djela izvedena na najvećim svjetskim pozornicama, galerijama i festivalima. Njezin životni partner bio je glazbena legenda Lou Reed, s kojim je radila na brojnim projektima sve do njegove smrti 2013. godine.

U novije je vrijeme nagrađivana za projekte virtualne stvarnosti u suradnji s Hsin-Chien Huangom te nastavlja pionirski rad na spoju umjetnosti i umjetne inteligencije.

U Koncertnu dvoranu Vatroslava Lisinskog stiže kao jedna od najvažnijih umjetnica našega doba – autorica koja već više od četrdeset godina pomiče granice glazbe, performansa i tehnologije te neprestano iznova (re)definira umjetnost.

Na pozornici Dvorane Lisinski pridružit će joj se dugogodišnji suradnici u proširenom sastavu, njujorški jazz-sastav Sexmob, koji čine Steven Bernstein na trubi, Briggan Krauss na alt-saksofonu, gitaru i drvene puhaće instrumente svira Doug Weiselman, bas Tony Scherr, bubnjeve i perkusije Kenny Wollesen, a violinistice Mazz Swift i Christina Courtin ujedno su i prateći vokali.

Izvest će diskurzivni performans „Republic of Love“ o stanju umjetnosti i svijeta u kriznim vremenima. To je Laurien poziv da se sanja o budućnosti koja nije utemeljena na brzini, učinkovitosti ili akumulaciji, nego na novim načinima postojanja i suživota.

Ulaznice su dostupne putem lisinski.hr.

sound-report.com
sound report

Glazbeni magazin o domaćoj nezavisnoj sceni