
Tulum u Rijeci uz Bajagu i Instruktore, Silente i Quasarr
27.07.2015. 09:54
Novo riječko izdanje Tuluma s Bajagom i Instruktorima, Silenteom te Quasarrom u glavnim ulogama održat će se u petak 13. studenog u dvorani Mladosti na Trsatu.
Momčilo Bajagić-Bajaga rođen je 19. veljače 1960. godine u Bjelovaru. Odrastao je u Zemunu gdje sa 14 godina svira bas u svojoj prvoj grupi TNT. Poslije kratkih iskustava sa Ofi i Glogovim kolcem, kao srednjoškolac početkom 1979. godine postaje ritam gitarist Riblje čorbe. Grupa ubrzo izrasta u jednu od najpopularnijih u Jugoslaviji, a Bajaga se ističe skladajući na stihove pjevača Bore Đorđevića pjesme kao što su "Nemoj srećo, nemoj danas", "Dva dinara druže", "Evo ti za taksi" i "Kazablanka", dok je potpuni autor "Ja sam se ložio na tebe", "Baby, Baby I Don't Wanna Cry", "Muzičari koji piju" i "Kada hodaš". Uporedno piše stihove za Bulevar, Zdravka Čolića, Slađanu Milošević... Kao pjevač predstavlja se s jednokratnom grupom Frka u TV emisiji "Rokenroler" (1980) i pjesmom "Pustite me druže" koju 1984. snima za svoj debi album "Pozitivna geografija". Po odlasku iz Riblje čorbe samostalnu karijeru kao autor, pjevač i gitarisa izuzetno uspešno nastavlja hit albumima Bajage i Instruktora "Sa druge strane jastuka" (1985), "Jahači magle" (1986), "Prodavnica tajni" (1988) i „Neka svemir čuje nemir" (1989). Bajaga i Instruktori osamdesetih godina su među najpopularnijim i najtiražnijim domaćim bendovima, zahvaljujući velikim hitovima "Berlin", "Zažmuri", "Dobro jutro džezeri", "Samo nam je ljubav potrebna", "442 do Beograda", "Plavi safir", "Verujem, ne verujem" i mnogim drugima. Čitatelji časopisa Rock ga 1984. proglašavaju za "Rock ličnosti sezone", a nakon čega dobija nebrojene glazbene nagrade. U devedesetima Bajaga i Instruktori uspjevaju opstati uz povremene promjene postave, a status velikog benda učvršćuju izdanjima "Četiri godišnja doba" (1991), "Muzika na struju" (1993) i "Od bižuterije do ćilibara" (1996), a muzika puna optimizma i dalje uspjeva preći granice nekada zajedničke države.
Svoju pozitivnu muzičku misiju Bajaga i Instruktori nastavljaju i u 21. stoljeću, između ostalog, albumima "Zmaj od Noćaja" (2001), "Šou počinje u ponoć" (2005) i "Daljina,
dim i prašina" (2012). Procjenjuje se da su Bajaga i Instruktori u dosadašnjoj karijeri prodali više od pet milijuna nosača zvuka. Aktualni album "Daljina, dim i prašina" objavljen je 6. lipnja 2012. godine u paketu s knjigom "Vodič kroz snove", prvom Bajaginom zbirkom poezije koja sadrži po autorovom izboru sedamdesetak pjesama iz svih razdoblja karijere.
Dubrovački Silente su u protekle dvije godine od pop rock senzacije došli do statusa jednog u najjačih i najtraženijih hrvatskih bendova, a sve sa samo dva objavljena albuma. Debi “Lovac na čudesa” iznjedrio je velike hitove “Terca na tišinu”, “Morski ljudi, morske žene” i “Još jednom”, a istim putem nastavio je nasljednik “Neće rijeka zrakom teći” s istoimenim singlom, pobjedničkom pjesmom Zagrebačkog festivala “Čudna ili čudesna”, odličnim numerama poput “Kako misliš” i “Rekla si da nikad nisi voljela ovako” te singlom koji će obilježiti jesen 2015. – “Neobranjivo”.
Silente ljeto provodi izuzetno aktivno nastupajući po cijeloj Hrvatskoj, a samo ih do kraja kolovoza očekuju nastupi u Širokom brijegu, Tkon, Starigradu, Sv.Lovreču, Labinu, Primoštenu i rodnom Dubrovniku.
Riječki electro-pop bend Quasarr zaokružuje line up riječkog Tuluma.Bend je posljednje dvije godine fokusiran na finiširanje novog studijskog albuma s kojeg su već skinuta tri zapažena singla. Počelo je s pjesmom “Sjene”, a nastavilo s duetom s Josipom Lisac naziva “Ljubav” koji je nagrađen Porinom u kategoriji najbolje vokalne suradnje. Treći singl,“Prije tebe”, grupa je realizirala početkom godine kada je snimljen i videospot u režiji Radislava Jovanova Gonza.
Quasarr zasad imaju dva objavljena studijska albuma – “Quasarr” iz 2007., te “Propaganda” iz 2010. – dok se treće izdanje očekuje tijekom godine.
Objavom riječkog koncerta zaokružena je serijal koncerata pod brendom Tulum u kojima stalnu postavu čine Bajaga i Instruktori te Silente kojima će se u svakom gradu pridružiti još po jedan bend.
Na prvom koncertu, u zagrebačkom Domu sportova 24. listopada to će biti sjajni Detour. Dva tjedna kasnije, 7. studenog u splitskom Spaladiumu line up će upotpuniti talentirani mladići iz skupine Libar, dok će publiku u riječkoj dvorani Mladosti rasplesati Quasarr.
Na svakom Tulumu izvođači će odsvirati ili pune koncerte (Bajaga) ili duže setove (Silente, te Detour, Libar i Quasarr) što u konačnici znači gotovo 5 sati programa.
Tulum u Rijeku donosi LAA.
Ulaznice:
Ulaznice kreću u prodaju u srijedu 29. srpnja po cijeni od 75 kn koja će ostati na snazi do 13. rujna. Od 14. rujna do 12. studenog cijena će im iznositi 85 kn, a na dan koncerta 100 kn.
Prodajna mjesta:
- Dallas Music Shop Rijeka, Splitska 2a
- Sva eventim prodajna mjesta i www.eventim.hr