photo: Einstürzende Neubauten, credit: Vedran Papeš
Einstürzende Neubauten – Tvornica u zagrljaju njemačke mehanizacije
08.09.2024. 13:27
Početak rujna u Zagrebu obilježilo je izrazito ljetno vrijeme, a dok nam najavljena velika promjena (napokon) kuca na vrata, kako bolje zapečatiti smjenu doba i početak nove koncertne sezone nego povratkom u tvorničko grotlo uz glazbu iz nekih drugih dimenzija, glazbu Einstürzende Neubauten.
Einstürzende Neubauten u Zagrebu su se zaustavili u sklopu svoje aktualne turneje “alien pop music” čiji datumi, pa i onaj zagrebački, već su uglavnom rasprodani. Neubauteni na turneji promoviraju svoj novi album “Rampen – apm: alien pop music”. Osim što taj naziv nose i album i turneja, alien pop music je i naziv žanra koji je ovaj bend kreirao, a kako je objašnjeno u najavnom press releaseu to je popularna glazba za izvanzemaljce i otpadnike. Anti-pop je postao alien pop. Ako poslušate album ili nazočite koncertu, ova definicija će imati potpunog smisla, a ako ste već slušatelj Neubautena, objašnjenje vam nije niti potrebno.
Od svojih početaka prije više od impresivnih četiri desetljeća, Neubauteni predvođeni kultnim Blixom Bargeldom eksperimentiranjem, istraživanjem i poigravanjem onime što se smatra prihvatljivim, poznatim, ustaljenim, konstantno redefiniraju glazbu, ali i sami sebe te je upravo ova nova era u kojoj se sada nalaze sljedeći evolucijski korak u kojem su, kako kažu, napustili poznati jezik i otvorili beskonačne mogućnosti: izvanzemaljsku pop glazbu.
Iza Neubautena stoji popriličan lore, o nekim crticama iza ovog kompleksnog, čudnovatog svijeta pisao je kolega Ante Batinović u nedavnom članku. Sva ta povijest i filozofija iza benda bitna je za njegovo shvaćanje (i izuzetno zanimljiva), ali ako ste i sami alien koji je zalutao na njihov koncert, nikakvo predznanje nije potrebno. Zašto? Zato što kada se ugase svjetla i mašina se zagrije, njihovi čudnovati zvukovi udaraju u neki iskonski dio bića. Kao da otkucaju kombinaciju koja nas aktivira, sleeper code, tako nešto.
Sinoć su sa svoje rampe (op.a. “rampen” Neubauteni nazivaju svoje javne improvizacije sa svim mogućim ishodima otvorenim), lansirali impresivan set. Već je sam pogled na pozornicu ispred pune Tvornice izazivao ushićenje jer osim standardnih instrumenata, bili su raspoređeni razno razni alati, predmeti i strojevi poput nečeg što u nedostatku ikakvog većeg znanja mogu nazvati “bodljikavom turbinom”.
Blixa i ekipa set su pred oduševljenom publikom započeli s “Pestalozzi” s aktualnog albuma, pjesmom nazvanoj prema švicarskom pedagogu čija metodika nastave i učenja se temelji na poučavanju od jednostavnijih prema složenijim sadržajima. Slično kao, usudila bi se reći, i recept bez recepta stvaranja Neubautena. Pestalozzijevom metodom fragment po fragment, pažljivo se nadograđivao zvuk iz pjesme u pjesmu, pazeći na svaki detalj. Savršen red u kaosu.
Svaki kotačić u bendu ima svoju funkciju i svaki kotačić besprijekorno radi da bi se ovaj avangardni stroj vrtio, a na čelu s odlično raspoloženim Blixom, opuštenim i gracioznim domaćinom. Prvi put kada sam imala priliku upoznati Blixin šarm bio je u Pogonu Jedinstvo prije x godina kada je promovirao svoj samostalni album. Tijekom koncerta jednom članu benda počela je curiti krv iz nosa, a dok se čekalo hoće li koncert biti nastavljen, Blixa je sigurno dobrih pola sata pričao viceve kako bi animirao publiku. Koncert je prekinut, ali smo prisustvovali stand up showu Blixe Bargelda, how cool is that?
Na repertoaru su se našle “Wie lange noch?”, “Wedding”, “Grazer Damm”, stvari su se intenzivirale na “Isso Isso” gdje su se kroz zvučnu kulisu probijali i Blixini “banshee” krici. Također, na ovoj turneji su na velika vrata povratak doživjela i shopping kolica u ulozi instrumenta naravno, nakon što neko vrijeme nisu bila aktualna, jer kako kaže Blixa, toliko su ih koristili da im je dojadilo. Kolica kao i ostatak instrumenata i onih standardnih i onih građevinsko-industrijskih, zvučala su fantastično.
Sve pjesme Neubautena live poprimaju pravu raskoš i puninu. Naravno, studijski su odlične, ali uživo je to to. Jedno je znati da netko svira bušilicom, a drugo je tome svjedočiti uživo. Napomena, najnježniji i najsanjiviji zvukovi bušilice koje sam ikada čula. Tko bi rekao da je moguće. U stranu atraktivnost sviranja bušilicom, bačvama, spomenutoj bodljikavoj turbini, kolicima, metalnim otpatcima, suma svih komponenata + Blixine kakofonijskih vokalnih vradžbina uživo je magnetični učinak i jednostavno je uzbudljivo. Neubauteni su pozornost publike držali debela dva sata u kojima su prošli sve i svašta, našla se tu i “Sabrina”, “How Did I Die”, “Sonnenbarke” i druge, uz naravno fokus na pjesme s aktualnog albuma. Finale nakon čak dva bisa bio je klasik “Redukt” s albuma “Silence Is Sexy”.
Einstürzende Neubauten više ne demoliraju pozornice tijekom nastupa, bušilice sada predu, a ne rade rupe u zidovima, čekići služe stvaranju, a ne uništavanju, no to ne znači da su omekšali, samo su se transformirali i transformirat će se opet i opet, dok god stvaraju. To je jedina garancija koja uz njih dolazi. Neprestana evolucija. Čekamo!
P.S. Ako je netko čuo što je Blixa rekao pred kraj kao uvod u pjesmu nakon: When you meet your creator, tell him... (parafraziram), javite, nisam uspjela čuti, a zanima me! :D