Albumi

Retro Leprous za avangardnu budućnost

Retro Leprous za avangardnu budućnost

Nakon što smo ih mogli čuti kao predgrupu legendarnom Devinu Townsendu, Leprous se vratio u studio kako bi započeli rad na novom albumu. Pola godine kasnije, nastaje „Malina“. Kako ne bi sve ostalo na pukim najavama, pogledajmo što nam novo donose na području avangarde.

Isprve možemo primijetiti da na novom albumu ima par promjena. Na prvoj pjesmi se osjeti da su znatno ublažili avangardu, ali i metal. Prva polovica „Bonneville“ više zvuči kao blaga prog akustika nego avangarda prije negoli zvuk napokon postane žešći. Iako zanimljivo, ova igrarija teksturama i melodijama ostavlja dojam uvoda - i to vrlo razvučenog - a ne konačne pjesme. Nasreću, tempo se ubrza sa „Stuck“ na kojoj zvuče poput onih dobrih starih Norvežana s kontrastom dinamičnih bubnjeva i tragičnog prizvuka vokala. Što se tiče promjena, osjetna je razlika u zvuku gitara. Robin Ognedal zamijenio je dugotrajnog Øysteina Landsverka i donio znatno čišći, blaži zvuk. Više je prog rock, nego metal. Također, nisu se libili isprobati nešto novo dodavanjem gudačkih instrumenata, a da mogu biti pristupačni, pokazuje „From the Flame“ sa znatno suzdržanim zvukom. Ipak je riječ o singlu pa ne smije otjerati znatiželjne pretjeranim eksperimentiranjem. 
 
Produkcijski se može uočiti nešto dublji zvuk klavijatura koje svojom isprekidanošću dodaju zloslutnost koja nije bila prisutna na prijašnjim albumima. Melankolija i ludilo dosad su vladali. Njihov zvuk također služi kao posveta 80-ima koja nipošto nije suptilna ako je suditi po naslovnici albuma i njezinim žičanim konstrukcijama. Navedene retro kulise podsjećaju da to razdoblje nije bilo poznato samo po sintesajzerima i „umjetnoj“ glazbi, već i po sjetnim melodijama – synth-pop je itekako mogao biti neveseo. Primjer nije potrebno daleko tražiti jer je sve to objedinjeno na „Illuminate“. U potpunom kontrastu ostatku albuma, „Malina“ odbacuje 80-e i vraća se gudačkoj sekciji. Njezine melankolične, izolirajuće teksture i potisnuti bijes bubnjeva utjelovljuju što Leprous ustvari jest – beznađe. Do kraja albuma se na trenutke taj element nažalost gubi. Vrati se tek na „The Last Milestone“, nakon što je „Coma“ već ponudila posljednji dašak elektronike. 
 
Iako bi se moglo prigovoriti nespretnom početku, ostatak albuma itekako nadoknađuje za bilo kakve lapsuse. Leprous nastavlja istraživati novi teritorij, a natruhe klasične glazbe i nepretenciozni retro elementi mogu navesti na samo jednu pomisao – Leprous sazrijeva. I bolje. Nema ničeg lošeg u zrelom metalu.
 
Popis pjesama:
01. Bonneville
02. Stuck*
03. From the Flame*
04. Captive
05. Illuminate*
06. Leashes
07. Mirage
08. Malina*
09. Coma
10. The Weight of Disaster
11. The Last Milestone
Mladen Šlogar
Mladen Šlogar

"There is no dark side of the moon, really. As a matter of fact it's all dark."